آزمایش های پزشکی که به تشخیص کم شنوایی دائمی کمک می کند

10 

آزمایش های پزشکی که به تشخیص کم شنوایی دائمی کمک می کند(قسمت اول)

دکترگیتامولّلی،استادیار دانشگاه

 

در این قسمت پیرامون برخی از آزمایشهای پزشكی كه ممكن است برای یافتن علت كم شنوایی فرزندتان انجام شوند ، توضیحاتی ارائه خواهد شد .

آزمایشهایی كه از فرزندتان به عمل خواهد آمد می توانند تنها علت 40 تا 50 درصد موارد از كم شنوایی ها را مشخص كنند……

آزمایشهایی كه از فرزندتان به عمل خواهد آمد می توانند تنها علت 40 تا 50 درصد موارد از كم شنوایی ها را مشخص كنند و علت باقی 50 تا 60 درصد موارد دیگر نامشخص باقی می ماند . اگر نتوانستید متوجه علت كم شنوایی فرزندتان شوید لااقل می توانید مشخص كنید چه چیزهایی سبب بروز آن نشده اند

كم شنوایی گاه می تواند بخشی از نشانه های یك « سندرم » ( نشانگان ) باشد . سندرم یك اصطلاح پزشكی است . سندرم به معنای وجود چند اختلال یا نشانه مختلف در یك فرد است . به همین دلیل ممكن است پزشك آزمایش هایی در مورد بخش های دیگر بدن فرزندتان ، مثلاً قلب یا كلیه تجویز كند تا علت اصلی كم شنوایی را مشخص كند. این موضوع حائز اهمیت است كه متوجه دیگر مشكلات و اختلالات موجود دركودك شویم تا بتوانیم زمان یا راهكار مناسب را برای كودك تعیین كنیم . معمولاً اختلالات همراه در كودكان ناشنوا بسیار كم دیده می شوند و در افراد عادی نیز شیوع آن نادر است .

زمانی كه پزشك را ملاقات می كنید ابتدا سوالاتی در مورد تاریخچه پزشكی فرزندتان از شما می پرسد . این سوالات شامل سوالاتی در مورد دوره بارداری ، داروهایی كه مصرف كرده اید ، سلامتی شما ، بیماریهایی كه در آن دوران مبتلا
شده اید و چگونگی زایمان شما می باشد.

همچنین پیرامون بیماریهای دوره نوزادی و كودكی فرزندتان ،‌چگونگی مراحل رشد ( از جمله گفتار ، زبان و مراحل مختلف رشد حركتی شامل نشستن ، راه رفتن و غیره ) . ابتلا به بیماریهایی نظیر سرخك ، مخملك ، مننژیت، مصرف داروهای خاص در دوره نوزادی و كودكی ، صدمات وارده به سر، عفونتهای گوش ، مشكل بینایی ، مشكل تعادلی و غیره سوالاتی از شما می شود. همچنین از شما سوالاتی در مورد وجود / عدم وجود كم شنوایی در خانواده ، فامیل و نزدیكان پدری و مادری و خویشاوندی بودن / نبودن شما و همسرتان می شود. ممكن است این آزمایشها برای فرزندتان تجویز شود :

آزمایشهای فیزیكی : اندازه قد ، دور سر ، ارزیابی سر و چهره ، پوست ، ناخن ها ، وضعیت تنفسی ، گوش و حلق و بینی ، بررسی مراحل رشدی فرزندتان در مقایسه با همسالان او .

تصویر برداری : شامل سی تی اسكن ، ام – آر – آی ، از نقاط مختلف بدن و به ویژه گوش ( به منظور بررسی وضعیت گوش میانی و استخوانچه ها و حلزون گوش داخلی ) .

آزمایش های پزشکی که به تشخیص کم شنوایی دائمی کمک می کند-قسمت دوم

نگارش در تاریخ دوشنبه 7 شهریور 1390 توسط دکتر گیتا موللی

 

الكتروكاردیوگرافی ( ECG ) : برای بررسی وضعیت قلب .

آزمایش خون و ادرار : بسته به تاریخچه پزشكی خانوادگی شما ممكن است آزمایشهای مختلفی از كودك به عمل آید . بعضی از عفونتها نیز با این آزمایشها قابل بررسی هستند . به عنوان مثال سیتومگالوویروس كه بسیار شایع است و علت 10 تا 20 درصد از موارد كم شنوایی ها مربوط به این عفونت است . ممكن است این نوع كم شنوایی ها با گذشت زمان شدیدتر شوند ( پیشرونده ) . در صورت تشخیص ، پزشك می تواند با درمانهای دارویی از شدیدتر شدن آن جلوگیری كند.

سرخك ، توكسوپلاسموز و سیفلیس هم سبب بروز كم شنوایی می شوند.

آزمایشهای بینایی : كودكان آنچه را می آموزند از طریق بینایی و شنوایی كسب
می كنند . كودكان كم شنوا بیش از كودكان عادی به بینایی خود وابسته اند. متاسفانه حدود 40% از كودكان با كم شنوایی حسی عصبی دچار مشكلات بینایی نیز هستند. از این رو زمانی كه كودك بزرگتر می شود نیاز به زدن عینك دارد. آزمایش بینایی در عین حال به تشخیص سندرمهای همراه با كم شنوایی هم كمك می كند. نوزاد
نمی تواند به ما بگوید چه چیزهایی را می تواند ببیند اما ارزیابی مراحل رشدی او نشان می دهد كه چشمان او سالم هستند یا خیر . گاهی نیز نیاز به انجام
آزمایش های چشمی ویژه ای است. در صورت نیاز كارشناس بینایی سنجی ( ویا پزشك متخصص چشم ) این آزمایشها را انجام خواهد داد . توصیه می شود همه كودكان كم شنوا جهت انجام آزمایشهای بینایی ارجاع داده شوند و در دوران كودكی، این آزمایشها هرساله برای آنها انجام شود.

مشاوره ژنتیك :

همان گونه كه كودكان خصوصیاتی چون رنگ مو و رنگ چشم خود را از پدر و مادر خود به ارث می برند گاه كم شنوایی نیز می تواند از پدر و مادر به فرزند منتقل شود.

اگر كم شنوایی كودك، علت ژنتیكی داشته باشد باید حتماً این موضوع را با یك متخصص ژنتیك مطرح كنید. مشاوره ژنتیك اطلاعات زیر را به خانواده ها می دهد :

علت بسیاری از اختلالات ارثی را روشن می سازد.

به خانواده ها می گوید این اختلال ارثی چگونه آینده كودك و خانواده را متاثر می كند.

چقدر احتمال دارد فرزند بعدی خانواده نیز با همین اختلال به دنیا بیاید.

بعضی از خانواده ها علاقمند هستند بدانند مشكل فرزندشان ارثی است یا خیر . برخی دیگر از خانواده ها ترجیح می دهند فرزندشان بزرگتر شود و خودش تصمیم بگیرد كه این كار لازم است یا خیر.

آزمایشهای ژنتیكی :

ممكن است برای آزمایشهای ژنتیكی ارجاع داده شوید. در این صورت از كودك و اعضای خانواده آزمایش خون گرفته می شود.

این نمونه خون آزمایش می شود تا مشخص شود چه ژن / ژنهایی مسئول
كم شنوایی فرزندتان هستند. هنوز تمامی ژنهای مسئول كم شنوایی شناسایی
نشده اند و برای بیشتر این ژنها آزمایش خاصی وجود ندارد. از این رو حتی اگر
كم شنوایی فرزندتان ارثی هم باشد در حال حاضر ممكن است نتوان آن را با آزمایش ژنتیك مشخص نمود. در حدود 50% كم شنوایی های دائمی كودكان ، علت ژنتیكی دارد . 30% از كم شنوایی های ژنتیكی ، علت سندرمی دارد . به این معنا كه كم شنوایی بخشی از نشانه های یك سندرم در كودك است . باز هم برخی ازاین سندرمها را می توان با آزمایش ژنتیكی مشخص كرد اما بسیاری را نمی توان .

برخی از كودكان دچار كم شنوایی ژنتیكی نادر در صورت استفاده از برخی داروها، بدتر می شوند . می توان آزمایش ژنتیكی انجام داد كه این ژنها را مشخص نمود. در این صورت این اطلاعات به شما و پزشك كمك می كند تا در صورتی كه در آینده فرزندتان نیاز به درمان داشت ، این موارد را در نظر داشته باشید.

 

پس انجام آزمایشات چه می شود؟

برخی آزمایشهایی كه در این بخش مطرح شد یا همه آنها را ممكن است از فرزندتان به عمل آورند. پزشك در این مورد با شما صحبت خواهد كرد و اطلاعات كامل را در اختیارتان قرار خواهد داد . این به شما كمك می كند تصمیم بگیرید همه آزمایشها را همان ابتدا و یا دیرتر انجام دهید. اگر نتایج آزمونها برای فرزندتان در همان موقع مفید باشد ، آنها را سریع انجام خواهند داد. برخی از آزمونها ( به عنوان مثال آزمایشهای معمول ژنتیكی ) تاثیر سریع یا مستقیم برای كودك ندارند ( مثلاً زمانی كه پزشك شك كند كه كم شنوایی فرزندتان بخشی از یك سندرم است ) اما این اطلاعات در برنامه ریزی های بعدی برای فرزندتان مهم اند.

بیشتر آزمونها فوری نیستند. اما لازم است انجام شوند. درمورد نگرانی های خود می توانید با پزشك خود صحبت كنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × دو =