آزمون های شنوایی با سمعک

Copy of babyآزمون های شنوایی با سمعک

دکترگیتاموللی،استادیار دانشگاه

درصورتی كه كودك شما كم شنوایی داشته باشد برای او سمعك تجویز می شود……

آزمایش های ، ادیومتری میدان صوتی و آزمایش های گفتاری را می توان با سمعك هم برای كودك انجام داد.زمانی كه این آزمایش همراه با سمعك انجام میگیرد ، آنها را « پاسخهای تقویت شده با سمعك » می نامند. برای اطمینان از اینكه تجویز سمعك برای كم شنوایی كودك شما مناسب بوده و تا حد ممكن نزدیك به آستانه های شنوایی اوست می توان از آزمایش « ارزیابی گوش واقعی (REM) » نیز استفاده كرد .

 

ارزیابی گوش واقعی ( REM ) :

سمعك های فرزند شما بسته به میزان كم شنوایی فرزندتان برنامه ریزی خواهد شد . برای دو كودك با كم شنوایی یكسان و سمعكهای مشابه ، برنامه های سمعك كمی متفاوت خواهد بود . زیرا اندازه مجرای گوش هر كودك با دیگری متفاوت است و این امر سبب تغییر سیگنال ( یا پاسخ فركانسی ) خواهد شد كه از سمعك به گوش كودك می رسد . كارشناس شنوایی شناس همچنین برای ارزیابی مجرای گوش كودك از یك میكروفن پروب استفاده می كند تا اطمینان حاصل كند سمعك تجویز شده برای كودك كاملاً مناسب است .

( این نوع آزمایش برای كودكانی كه از سمعكهای انتقال استخوانی استفاده
می كنند ، مناسب نیست ) .

دیگر روشهای سنجش میزان مفید بودن سمعك :

ممكن است كارشناس شنوایی شناسی یا دیگر كارشناسان مربوطه برای شما و فرزندتان پرسشنامه ای را پر كند تا متوجه شوند او در موقعیتهای مختلف چگونه با سمعك ، به صداها گوش می دهد. ( به عنوان مثال در خانه ،‌ در كارهای گروهی مدرسه یا با تلفن چگونه اصوات متفاوت را شناسایی می كند ).

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سیزده + شش =