اینترنت

images

اینترنت : دوست جدید افراد سخت شنوا

دکترگیتاموللی

سمعك، وسایل كمك شنوایی، راهكارهای سازگاری با كم‌شنوایی و زندگی سالم مهم‌ترین موارد برای افراد دچار كم‌شنوایی‌اند. اما وسیله دیگری هم هست كه احتمالاً به نظرتان نرسیده اما می‌تواند به شما كمك كند به سادگی با دیگران ارتباط برقرار كنید و دنیای خارج را به در منزل خود بیاورید. رایانه شخصی (PC) با برنامه‌ای كه دسترسی شما را به اینترنت و پست الكترونیكی فراهم می‌كند. رایانه می‌تواند راه‌حل بسیاری از مشكلات ارتباطی باشد كه روزانه به عنوان یك فرد سخت‌شنوا با آن روبه‌رو هستید.

اگر هم اكنون رایانه در دسترس دارید. طریقه ارتباط ساده‌ای پیش روی شماست كه از آن طریق می‌توانید با اعضای خانواده، دوستان، بانك، هواپیمایی، بسیاری از مشاغل و خیلی مراكز دیگر ارتباط برقرار كنید. جهان در دستان شماست.

ممكن است بگوئید “من حتی تایپ كردن هم بلد نیستم” اما هرگز برای یادگرفتن دیر نیست. گشتن و یكی یكی انگشت زدن به دكمه‌های صفحه كلید حتی آرام‌تر از تایپ پنج انگشتی – جستجو در صفحه كلید – شما را قادر می‌سازد در حالی كه به تدریج سرعت‌تان افزوده می‌شود، به رایانه هم وارد شوید.

اما ممكن است مردد باشید و بگوئید رایانه گران‌قیمت است. بله هست اما هنگامی كه متوجه همه مواردی می‌شوید كه می‌تواند برای تسهیل ارتباطات شما انجام دهد، ارزش سرمایه‌گذاری دارد. نسل جدید SPC ارزان‌ترند. همچنین می‌توانید رایانه دست دوم تهیه كنید. برای برخی از افراد دچار كم‌شنوایی اتصال به اینترنت بسیار مفید است. چندین شركت از جمله AOC میكروسافت، سخت‌افزارهاو شبكه‌های تلویزیونی دوسویه‌ای فراهم می‌كنند كه می‌توان از آنها در پست الكترونیكی و جهت جستجوی صفحات شبكه استفاده كرد.

مثلاً می‌توان از آنها به جای تقویم، دفترچه یادداشت، دفتر تلفن و گاهی هم جهت پست الكترونیكی و جستجوی شبكه اینترنت استفاده كرد. بیشتر رایانه‌ها می‌توانند با دیگر وسایل مربوطه از طریق سخت‌افزار یا بی‌سیم ارتباط برقرار كنند. برخی هشدارهای دیداری یا ارتعاشی دارند اما مدل‌های گران‌ قیمت بیشتر احتمال دارد مجهز به این وسایل باشند.

راه دیگری برای برقراری ارتباط استفاده از دستگاههای پی‌جو نوشتاری است كه به صورت قابل شنیدن یا ارتعاش كار می‌كند. علاوه بر این تلفن‌های موبایل دیجیتالی را كه می‌توان با سمعك بكار برد برای هشداردادن به فرد ناشنوا در هنگام بروز موارد اورژانس مناسب‌اند زیرا می‌توانند پیام‌های نوشته شده كوتاه (SMS) را دریافت كنند.

كاربردهای رایانه

ممكن است بپرسید چه كارهایی را می‌توانم با رایانه انجام دهم كه با دستگاه تایپ خود نمی‌توانم؟ می‌توانید نامه‌های شخصی یا شغلی‌تان را بنویسید. روزنامه‌هایی تهیه كنید و سخنرانی‌های خود را در مراكز خدمات عام‌المنفعه تنظیم كنید. همه كارهایی را كه از عهدة یك تایپیست برمی‌آید می‌توانید توسط رایانه و با رضایت بیشتر انجام دهید. كارهای بسیار زیاد دیگری را نیز می‌توانید انجام دهید.

  • ارزشمندترین استفاده رایانه برای شما در ارتباط بودن با خانواده و دوستان است. اگر تلفن‌ مانعی بر سر راه برقراری ارتباط مناسب است و دائماً مجبورید از فرد پشت خط تلفن درخواست كنید گفته‌هایش را تكرار كند و یا اگر در درك صدای نوه‌ها دچار مشكل می‌شوید و مایلید با آنها درست صحبت كنید و روابطتتان را با آنها پربار نگهدارید، رایانه و پست الكترونیكی می‌تواند راه‌حل مشكل شما باشد.
  • گرچه ترجیح می‌دهید صدای اعضای خانواده را بشنوید و لحن كلامشان را از روی تن صدایشان تشخیص دهید اما پست الكترونیكی دنیای تازه‌ای پیش روی افراد دچار كم‌شنوایی می‌گذارد. در عین حال از پرداخت فیش تلفن هم معاف می‌شوید. زمانی كه می‌توانید پیامی برای فردی بگذارید كه اطلاعات مورد نیاز شما را دارد و پاسخ او را به صورت كتبی بگیرید چرا باید وقت خود را صرف تلفن‌زدن و تلاش فراوان برای شنیدن پاسخ‌های وی كنید؟
  • اگر از TTY ( تلفن نوشتاری ) استفاده می‌كنید و مایلید با دوستانی ارتباط برقرار كنید كه رایانه دارند و یا اگر از رایانه استفاده می‌كنید و مایلید با دوستانی ارتباط برقرار كنید كه از TTY استفاده می‌كنند می‌توانید رایانه خود را مجهز به وسایل خاصی كنید كه بتوانید مانند یك TTY عمل كند، این امكان ممكن است هزینه در برداشته باشد اما اگر در تماس بودن با دیگران برایتان یك اصل است بهتر است پولتان را خرج كنید.
  • می‌توانید رایانه خود را به مودم خاصی مجهز كنید تا مانند یك TTY عمل كند. مودم رایانه شما امكان می‌دهد برای انتقال اطلاعات به دیگر رایانه‌ها یا دیگر پایانه‌هایی كه مجهز به مودم هستند از خطوط تلفنی استفاده كند.
  • اینترنت همچنین به شما فرصت می‌دهد در گروههای مباحثه و اتاق‌های اینترنتی شركت كنید. این شیوه راه جدیدی برای بدست آوردن اطلاعات و در میان گذاشتن آن با دیگران، یافتن دوستان جدیدی با علائق مشترك و اجتماعی شدن است.
  • می‌توانید امور مالی خود را حسابرسی كنید و حتی كارهای بانكی و كشیدن چك را از طریق اینترنت انجام دهید و از آخرین اطلاعات بورس‌ سهام آگاه شوید. به حساب دارایی‌های خود برسید و خرید و فروش كنید.
  • اگر از بازی كردن لذت می‌برید، در این زمینه نرم‌افزارهای بسیاری در دسترس است. برنامه‌هایی وجود دارد كه تنظیم اطلاعات را ساده می‌كند.
  • اگر سفر از تفریحات بسیار مورد علاقه شماست. می‌توانید در اینترنت اطلاعات بسیار جامعی در مورد مكان‌های مختلف، دیدنی‌های شهرها و كشورها، هتل‌ها و مهمانسراها و بهترین راه برای سفر به آنجا بیابید. مطالعه جدول برنامه‌های پرواز هواپیماها، بلیط قطارها و اتوبوس‌ها و یافتن بلیط‌های با قیمت كمتر همه از طریق اینترنت امكان‌پذیر است. همه این اطلاعات در دستان شماست.
  • اگر علاوه بر كم‌شنوایی دچار استرس هم هستید و نوشتن برایتان دردناك است، صفحه كلید رایانه می‌تواند استرس مكاتبه با افراد مورد علاقه و یا با اهداف شغلی را كاهش ‌دهد.

فراگیری مهارت‌های مربوط به رایانه همراه با دیگر مهارت‌ها و تجربیاتتان می‌تواند به شما كمك كند بار دیگر به سركار برگردید و شغل جدیدی بیابید.

یك اخطار، فن‌آوری‌ رایانه سریعاً در حال رشد است و روز به روز تغییر می‌كند. همان روزی كه رایانه می‌خرید، آن رایانه از مد افتاده است. اما اجازه ندهید این امر شما را از امتحان یك رایانه بازدارد. زیرا می‌تواند شما را فردی آگاه، در جریان امور و در ارتباط با دنیای پیرامون قرار دهد.

اگر در حال حاضر دارای رایانه هستید و به شبكه اینترنت دسترسی دارید. آخرین اطلاعات مربوط به كم‌شنوایی را می‌توانید از آدرس‌ اینترنتی زیر بدست آورید:      http://www.hearingloss.org

منبع :

گیتا موللی, ” زندگی با كم شنوایی“,تهران, نشر نی ,1388

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × 4 =