با تغییراتی در دکوراسیون منزل راحتتر زندگی کنید

home-hero-product-image

با تغییراتی در دکوراسیون منزل راحتتر زندگی کنید

 

شما می توانید با چینش خاص منزل خود به عزیز کم شنوایتان کمک کنید تا در شنیدن و درک گفتار ساده تر گردد و ارامش بهتری داشته باشد.

مبل‌ها را جایی بگذارید كه غالباَ می‌نشینید و صحبت می‌كنید و طوری آن‌ها را بچینید كه در كنار فرد افرادی قرار بگیرید كه با آنها صحبت می‌كنید. صندلی خود را به گونه‌ای قرار دهید كه پشت شما به نور باشد و نور پنجره یا لامپ روی چهره فرد مخاطب قرار گیرد.
اگر نور اتاق كم است، لامپ پرنوری تهیه كنید زیر نورپردازی با نور كم سبب ایجاد سایه می‌شود و گفتارخوانی را مشكل می‌كند. ممكن است مایل باشید صندلی‌ها را طوری بچینید كه متوجه شوید چه كسی وارد اتاق می‌شود. این سبب می‌شود وقتی فردی وارد اتاق می‌شود و شما متوجه صدایش نمی‌شوید، شگفت‌زده نشوید و زمانی كه از پشت روی شانه‌های شما از جا نپرید.
سروصدای محیط غالباَ ایجاد ناراحتی می‌كند از این رو هنگام صحبت، ‌رادیو، تلویزیون یا ضبط صوت را كم یا خاموش كنید. اگر در منزل یا محل كار فرد دیگری هستید ترس به دل راه ندهید و برای او توضیح دهید در صورت عدم وجود سروصدای زمینه بهتر می‌شوید. ارتعاش نیز شنوایی و درك گفتگوها را دچار مشكل می‌كند. ارتعاشات موجود را با مواد جاذب صوت كاهش دهید و به عنوان مثال زمین‌ها را فرش كنید همه جا را پرده‌ها بكشید و روی مبل‌های خود روكش بكشید.
اگر یكی از گوشهایتان شنوایی بهتری دارد، گوینده را در سمت گوش بهتر خود بنشانید. به خاطر داشته باشید این كار را هنگام كه در رستوران یا تئاتر هستید هم انجام دهید. در صورتی كه در صدای تلویزیون دچار مشكل هستید وسایل كمك‌شنوایی ویژه تلویزیون تهیه كنید تا بتوانید صدای آن را بشنوید بدون این كه صدای تلویزیون را طوری بلند كنید كه دیگران را آزار دهد. اگر شنیدن پای تلفن برای شما مشكل است. از دستگاههای تلفنی استفاده كنید كه نیازهای مختلف افراد سخت ناشنوا را برطرف می‌كنند انتخاب دستگاه تلفن مناسب بستگی به نیازهای شما و محیطی كه از آن استفاده می‌كنید. در صورتی كه شنیدن صدای زنگ تلفن یا در زدن برایتان مشكل است، وسایل علامت دهنده دیداری نصب كنید كه كم‌شنوایی شما را جبران كند و در عین حال بیشتر از وقایع اطراف خود آگاه باشید. وسایل علامت‌دهنده دیداری – كه برخی خیلی ارزان‌قیمت و برخی پیشرفته‌ترند – از طریق بینایی هشدارهایی نظیر چراغ‌های چشمك‌زن یا ارتعاش ایجاد می‌كنند تا منبع صدا را نشان دهند؛ صداهایی مانند زمان‌سنج، اجاق‌گاز، اتمام كار ماشین لباس‌شویی و دیگر اصوات خانگی كه به شما كمك می‌كند كارهای روزانه خود را در منزل بهتر انجام دهید دستگاه دیداری هشداردهنده دود و حریق دستگاه دیگری است كه در منزل به شما احساس امنیت و اعتماد به نفس می‌دهد.
حتی ممكن است كاملاَ طرح منزل خود را تغییر دهید. در این صورت در فكر طرحی با فضای باز باشید. این نوع طرح‌ها بهتر از اتاق‌های بسته‌اند زیرا به شما امكان می‌دهند از طریق بینایی خود آنچه را در بخش‌های مختلف محل زندگی‌تان می‌گذرد تحت نظر داشته باشید.
اگر نیاز به استفاده از عینك دارید آنها را به چشم بزنید. زمانی كه شنوایی خود را از دست می‌دهید، بیش از هر زمان دیگر چشمانتان را بكار خواهید برد. حس بینایی شما برایتان جنبة حیاتی‌تری پیدا می‌كند تا آنچه را نمی‌شنوید جبران كند. اگر كاهش قدرت بینایی، توانایی سازگار شدن شما را با كم‌شنوایی و برقراری ارتباطی مؤثر كاهش داده است باید به این موارد خو بگیرید. از دست دادن دو حس مستلزم اینست كه بیاموزیم از هر آنچه از بینایی و شنوایی‌مان باقی مانده است. همچنین برخی راهكارهای دیگر استفاده كنید.

دکترگیتاموللی

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × چهار =