چه چیزی باعث ناتوانی یادگیری می شود؟

نوشته دکتر گیتا موللی

گرچه پزشكان و پژوهشگران بسياري در حال كار هستند تا متوجه شوند علت ناتواني يادگيري چيست اما هنوز هيچ كس دقيقاً نمي داند علت آن چه چيزي ممكن است باشد.

پزشكان مي دانند كه بخش هاي مختلف مغز ، اعمال و رفتارهاي مختلف را كنترل مي كنند. به عنوان مثال بخشي از مغز شما ، آنچه را كه مي بينيد درك مي كند و بخش ديگري زبان را پردازش مي كند. اگر قسمتي از مغز كودك كه مربوط به يادگيري و فهم اطلاعات است به درستي كار نكند، ممكن است او نشانه هايي داشته باشد كه حاكي از وجود ناتواني يادگيري در اوست . مثلا دانش آموز داراي ناتواني رياضي ممكن است در حل مسائل يا به خاطر سپردن اصول رياضي دچار مشكل باشد.

 عوامل متفاوت بسياری ممكن است روند پردازش اطلاعات را در مغز مختل كنند. به عنوان مثال اگر كودكي هنگام به دنيا آمدن صدمه ای ديده باشد ممكن است بعدها در زندگي خود در يادگيري  دچار مشكل شود. ناتواني هاي يادگيري اغلب در بعضي خانواده ها ديده مي شود زيرا كودكان می توانند اين ژنها[1] را از پدر و مادر خود به ارث ببرند.عفونت های مغزی نیز می توانند  سبب ناتواني يادگيري شود.

بخش هاي مختلف مغز ، كنترل بخش هاي مختلف بدن را به عهده دارند . اگر بخشي از مغز كه كنترل زبان را بر عهده دارد آسيب ببيند ،‌ممكن است كودك در يادگيري يا خواندن دچار مشكل شود.

اگر مادری در هنگام بارداري از داروها استفاده کند،ممکن است كودك وي با ناتواني يادگيري به دنيا بيايد. بعضي از صدمات و تصادفات هم ممكن است به مغز آسيب بزنند و يادگيري را براي كودك مشكل تر سازند.

عوامل بسیار متفاوتی ممکن است سبب ایجاد ناتوانی های یادگیری شوند.

 

[1] – ژنهاكدهاي بسيار ريزي در سلولهاي ما هستند كه مشخص مي كنند ما چه شكلي هستيم و چه نقاط قوت و چه مشكلاتي داريم. اين «كدها» از پدر و مادرها به كودكان منتقل مي شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

8 + دوازده =