راهکارهایی برای برقراری ارتباط بهتر افراد کم شنوا

راهکارهایی برای برقراری ارتباط بهتر افراد کم شنوا

دکترگیتا موللی

امروزه افراد کم شنوا و والدین آنها نگران برقراری ارتباط با دیگران هستند راهکارهای ارائه شده در این قسمت می تواند کمک کننده باشد….

قبول مسئولیت
به خاطر داشته باشید مشكل شنوایی دقیقاً مشكل خود شماست. این مشكل، مشكل فردی دیگر نیست. شما مسئولیت روبه‌رو شدن موقعیت‌ها را به عهده بگیرید و به خودتان كمك كنید. و در عین حال موجب ناراحتی دیگران هم نشوید. زمانی كه متوجه شدید كم‌شنوایی دارید و آن را پذیرفتید، شنوایی خود را آزمایش كردید مورد ارزیابی قرار گرفتید و سمعك تهیه كردید بخش بزرگی از مسئولیت خود را به انجام رسانده‌اید .
قاطعیت و صراحت می‌تواند زندگی شما را كاملاً تغییر دهد. می‌توانید با بیان آنچه در ذهن دارید، بیان صادقانه احساسات خود و احترام به حقوق دیگران صراحت بیشتری داشته باشید. بدست آوردن خواسته‌ها و نیازها همیشه ساده نیست. رسیدن نیازهای خود بدون تضییع حقوق دیگران نوعی هنر است.
اگر می‌خواهید درباره شیوه‌های صراحت و قاطعیت كه شما را در كنار آمدن با كم‌شنوایی و دیگر وضعیت‌های مشكل كمك می‌كند بیشتر بدانید می‌توانید به كتابها و فیلم‌های ویدیویی موجود در این زمینه مراجعه فرمایید. غالباً در برخی مؤسسات و مراكز دوره‌های آموزشی ویژه رفتارهای قاطع و صریح ارائه می‌شود.
زمانی كه دوستان، آشنایان و دیگر افرادی كه با آنها در ارتباط هستید متوجه شوند دچار كم‌شنوایی هستید، مایل خواهند بود بدانید چگونه می‌توانید به بهترین نحو با شما ارتباط برقرار كنند. اگر نیازهای خود را روشن و دقیق بیان كنید این فرصت در اختیار شما و دیگران گذاشته می‌شود تا به یكدیگر كمك كنید. فقط نگویید “خوب نمی‌شنوم” دقیقاً به دیگران بگویید برای كمك به شما چه كاری از دستتان برمی‌آید.
زمانی كه فضای مناسب برای برقراری ارتباط انتخاب می‌كنید شما تصمیم گیرنده‌ اصلی هستید. لازم است به كسانی كه با شما صحبت می‌كنند بگوئید كه هنگام باز بودن شیرآب، روشن بودن تلویزیون، یا زمانی كه پشتشان به شماست یا دیگران در همان اتاق گرم بحثی داغ و مهیج‌اند و یا در دیگر موقعیت‌های مشكل‌ساز، خوب نمی‌شنوید، یك اتاق ساكت بدون سروصدا بهترین محل برای صحبت كردن است. نور نیز بسیار مهم است، نور باید روی چهره گوینده باشد تا  بتوانید به بهترین نحو ممكن متوجه صحبت‌های او شوید. از آنجا كه با فاصله گرفتن، صدا پخش می‌شود،‌ باید هرچه می‌توانید نزدیك گوینده قرار بگیرید در صورت لزوم می‌توانید از گوینده بخواهید هنگام صحبت كردن از حركات و ژست‌ها و میان چهره‌ای مناسب استفاده كند.
 توجه: یكی از راههایی كه می‌توان از آن طریق مطمئن شد ارتباط خوب پیش می‌رود بازخورد گرفتن از فرد است. اجازه دهید دیگران بدانند چه كارهای درستی انجام می‌دهند. همچنین بگذارید بدانند برای بهتر شدن ارتباط چه تغییراتی باید صورت گیرد. برای ارائه بازخورد مثبت بهترین راه تشكر كردن است.
در زیر چند نكته برای بهبود وضعیت ارتباطی فهرست شده است كه می‌توان جهت آموزش دیگر افراد و در دست گرفتن كنترل زندگی از آنها استفاده كرد. از آنها بخواهید این كارها را انجام دهند.
– لطفاَ پیش از صحبت با من، توجه مرا به خود جلب كنید. از گوینده بخواهید پیش از شروع به صحبت به شانه شما بزند. شما را تكان دهد یا حركت دیگری انجام دهد.
–  نشانه‌ای در مورد موضوع صحبت به من بدهید. آگاهی از موضوع مكالمه به شما كمك می‌كند بهتر متوجه آنها شوید. از گوینده بخواهید مثلاً این طور صحبت كند “نهار كجا نها بخوریم” ·  لطفاً رویتان به طرف من باشد. زمانی كه از گوینده می‌خواهید در حین صحبت به شما نگاه كند می‌توانید خیلی بهتر گفتارخوانی كنید. طوری قرار بگیرید كه چهره گوینده در سایه نباشد.
–  لطفاً شمرده و واضح صحبت كنید؟ برای گوینده توضیح دهید نیازی نیست فریاد بزند یا در صحبت كردن خود اغراق كند. اغراق در حركات گفتاری و تأكید بیش از حد روی واژه‌ها سبب می‌شود حركات لب‌ها غیرعادی و گفتارخوانی بسیار مشكل شود.
–  لطفاً به جای تكرار كردن صحبت‌ها آن‌ها را در قالب دیگری بازگو كنید. اگر بار نخست متوجه صحبت‌ها نشدید از گوینده بخواهید جمله خود را بازگو كند. ممكن است تنها متوجه یك یا دو واژه نشده باشید و تكرار جمله به شما كمك كند متوجه پیام شوید. اما غالباً بازگو كردن جمله یا عبارات دیگر بهترین راه‌حل است.
– لطفاً مستقیم با خود من صحبت كنید. اگر متوجه شدید زمانی كه افراد می‌خواهند با شما صحبت كنند به جای شما اغلب با همراه یا همسرشنوای شما صحبت می‌كنند، صریحاً از آنها بخواهید مستقیماً با خود شما صحبت كنند. شاید لازم باشد آنها را آموزش كنید. تلاش‌های شما حتماً نتایج مثبتی به بار می‌آورد و ارتباطی بدست می‌آید كه خواهان آن هستید.
– لطفاً زمانی كه با من صحبت می‌كنید، دهان خود را نپوشانید. مردم اغلب هنگام صحبت كردن غذا می‌خورند ته مداد خود را در دهان می‌كنندو یا به طریقی دهان خود را می‌پوشانند. بگذارید بدانند این كارها سبب مشكل‌شدن گفتارخوانی می‌شود.
– لطفاً رادیو یا تلویزیون را خاموش كنید. سروصدای محیط یكی از مهم‌ترین علل خوب نشنیدن است از آنان بخواهید پیش از شروع به صحبت این صداها را كم یا خاموش كنند. این كار كمك زیادی به شما می‌كند. همچنین می‌توانید خواهش كنید به نقطه ساكت‌تری بروید.
–  لطفاً فریاد نزنید. فریاد زدن كارها را بدتر می‌كند. زیرا سبب می‌شود شكل دهان و چهره گوینده كاملاً عوض و گفتارخوانی غیرممكن شود. اگر سمعك به گوش می‌زنید، فریاد زدن سبب افزایش ارتعاشات و اعوجاج می‌شود. علاوه بر این كه به دیگران می‌آموزید چه كار كنند تا برقراری ارتباط برای شما راحت‌تر شود. می‌توانید كارهای زیر را نیز انجام دهید.
– توجه كنید. لازم است شما به مخاطب خود نگاه كنید، گوش دهید و برای دنبال كردن گفتگوها روی سخنان آنان تمركز كنید، چرت زدن برقراری ارتباط را مختل می‌كند.
–  تمركز خود را روی گوینده قرار دهید. اگر مكالمه حائز اهمیت است، كاملاً به گوینده توجه كنید. اگر در یك زمان تنها روی یك فرد تمركز كنید و دیگر افراد و اتفاقات پیرامون حواس شما را پرت نكند. آدم خوش صحبتی خواهید شد. ·    – پی نشانه‌های دیداری باشید. به بیان‌های چهره‌ای، حركات و ژست‌ها و زبان بدنی دقت كنید. این‌ها نشانة آن هستند كه گفتگوها به خوبی پیش می‌رود.
– در صورت لزوم به دنبال نشانه‌های نوشتاری باشید. همواره یك دفترچه یادداشت و مداد همراه داشته باشید. اگر كاملاً به دردسر افتادید از گوینده بخواهید واژه‌های كلیدی را برایتان بنویسد. گاهی یك واژه كلیدی مكالمه را دوباره به جریان می‌اندازد.
–  سخنان گوینده را قطع نكنید. بگذارید مكالمه جریان داشته باشد تا متوجه معانی بیشتری از آن شوید. گاه واژه كلیدی را كه متوجه نشدید چند ثانیه بعد می‌فهمید و موضوع مورد بحث برایتان معنا پیدا می‌كند. پیش از قطع كردن صحبت فرصتی به خود بدهید اما اگر اصلاً متوجه صحبت‌ها نشدید، برای طرف صحبت خود توضیح دهید و از او بخواهید جمله را تكرار یا بازگو كنند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ده + 20 =