نکات مفید پیرامون سمعک کودک

نکات مفید پیرامون سمعک کودک

توصیه هایی در مورد چگونگی استفاده کودکتان از سمعک

دکتر گیتا موللی ،استادیار دانشگاه

تجویز و معرفی سمعک به نوزاد و پذیرش آن توسط والدین و کودک زمان بسیار مشکلی را رقم مي زند. بسیاری از کودکان فوراً استفاده از سمعک را می پذیرند و با لذت از آن استفاده می کنند.

بقیه ي بچه ها برای استفاده از سمعک جنگ و دعوا و شکایت می کنند. این قسمت در مورد چگونگی استفاده از سمعک پیشنهادهايي به والدین می دهد.

زمانیکه کودکتان برای اولین بار شروع به استفاده از سمعک می کند، بسیار مهم است که به تشویق وی بپردازید تا او به صورت منظم از سمعک استفاده کند. این مسئله به آنها در استفاده از سمعک کمک می کند و شما و شنوایی شناس کودکتان می توانید شاهد پیشرفت وی باشید.

نخستين تکلیف، تشویق کودکتان برای دوست داشتن سمعکش می باشد. رفتار شما نسبت به وی بسیار مهم است. اگر رفتار شما مثبت باشد، کودکتان بیشتر پذیرای استفاده از سمعک خواهد بود.

به خاطر داشته باشید که شما چیزی را روی گوش کودکتان می گذارید که پيش از این نبوده.

اگر سمعک مناسب گوش کودکتان باشد، احتمال اینکه کودکتان نااراحت یا اذیت شود بسیار کم است مگر اینکه آنها متوجه احساس ناراحتی و عصبانیت شما شوند.

106

پیشنهادهاي فهرست شده در اینجا به شما کمک می کند تا کودکتان را برای استفاده از سمعک تشویق کنید.

این مسئله بسیار مهم است که بدانید کودکان با یکدیگر متفاوت هستند. برخی
توصیه ها برای بعضی کودکان مفید است در حالیکه برای برخی دیگر کارایی ندارد.

  • پيش از اینکه سمعک را روی گوش کودکتان بگذارید، برای چند دقیقه آن را در میان دستتان نگه دارید.

این کار باعث می شود تا سمعک گرمتر شود و کودک کمتر احساس غریبگی و نا آشنایی با آن کند. همچنین این کار باعث می شود تا کودک آسانتر و راحتتر از سمعک استفاده کند.

 

اگر نوزادتان از سمعک استفاده می کند پيش از اینکه وی از خواب بیدار شود، سمعک را در گوشش جای دهید. به خاطر داشته باشید که هرگز کودکتان را با سمعکی در کنارش ترک نکنید، زیرا وی ممکن است که آن را در دهانش بگذارد.

  • اگر کودک کمی بزرگتر شده است ، به کودکتان اجازه دهید تا خودش انتخاب کند. از او بپرسید قصد استفاده از سمعک را دارد یا خیر. شاید او دو چیز مورد علاقه اش را انتخاب کند تا شما پس از استفاده از سمعک به او جایزه بدهید.

 

  • به آهستگی زمانی را ایجاد کنید که کودکتان از سمعک استفاده کند. اگر او هنگام استفاده از سمعک خوشحال نیست شما می توانید با چند دقیقه در روز در ساعتهای مختلف شروع کنید. اگر به دلیل اضطراب شماکودکتان به محض گذاشتن سمعک آن را در می آورد، آن لحظه دیگر سعی نکنید سمعک را دوباره بگذارید و به کودک استراحت دهید.به عبارت دیگر، کودکتان احساس اضطراب شما را می فهمد و این مسئله کار را مشکل تر می کند. بعداً یا روز بعد وقتی که هر دو شما احساس بهتری داشتید، دوباره سعی کنید.

 4800511_f520

  • حواس کودکتان را با یک اسباب بازی پرت کنید تا او آسانتر سمعک را در داخل گوشش بگذارد.

این اسباب بازی، می تواند اسباب بازی مورد علاقه ي وی یا یک اسباب بازی خاصی باشد که برای وی بسیار جذاب است.

  • کودکتان ممکن است دائماً سمعکش را از گوشش در آورد زیرا برای وی ناراحت کننده و دردناک هستند. هر گونه نشانه ای از عفونت موجود در گوش کودکتان را کنترل کنید. اگر شما نگران هستید با شنوایی شناس یا متخصص گوش، گلو و بینی تماس برقرار کنید. حتی ممکن است که سمعک به درستی کار نکند یا کودکتان از صدای آن ناراحت شود. شنوایی شناس یا معلم كم شنوایان می تواند در این زمینه توصیه هایی به شما ارائه دهد.

cartoon-character-hearing-aids4

مراقبت از سمعک :

کنترل منظم سمعک و باتری آن به شما کمک می کند تا از کارکرد درست آن اطمینان حاصل کنید.شنوایی شناس شما مي تواند به شما توصیه هایی در این خصوص ارائه کند و تجهیزات و وسایلی که شما نیاز دارید را در اختیارتان قرار دهد.

 

 

تست کننده باطری ها :

سمعک به باتری هایی که کار می کنند نیاز دارد. اگر باتری ضعیف شود، سمعک کارایی اولیه را نخواهد داشت. تست کننده ي باتری به شما اجازه می دهد تا ببینید که آیا باتری قدرت دارد یا خیر. بعضی تست کننده هاي باتری طوری طراحی شده اند که مخصوص تست باتری های سمعک می باشند. آنها معمولاً چراغی دارند که روشن می شود و اطلاع می دهد آیا باتری تمام شده يا خير. اگر شما تست کننده ي باتری ندارید، می توانید آزمایشی ساده در این خصوص انجام دهید تا مطمئن شوید باتری ضعیف شده است يا خير.سمعک را در دستتان روشن نگه دارید اگر سمعك سوت كشيد یعنی باتری ها هنوز کار می کنند.

 

نگهداری و مراقبت از قالب گوش :

بسیار مهم است که قالب گوش کودکتان را مرتباً بشویید. اگر بوی نامطبوعی از گوش کودکتان به مشام می رسد ممکن است گوش کودکتان دچار عفونت شده باشد در اين زمان شما فوراً با پزشک کودکتان تماس بگیرید.

EG-2

لازم است آشغال های قابل مشاهده را از قالب گوش یا لوله در آورید و آن را با آب صابون گرم بشویید. سپس آن را آب کشی با دستمال خشک کنید.

017

شما می توانیداز دمنده هوا[1]نیز استفاده کنید ، بدینصورت که هوای مرطب را داخل آن فوت کنید و آشغالهای موجود در آن را خارج کنید. از راه  لوله اینکار را نکنید چون بخار یا رطوبت در داخل لوله و قالب گوش ایجاد می شود.  شنوایی شناس مي تواند برای شما اين وسيله را تهیه کند.

 

غذا خوردن :

اگر شما نوزادی دارید که از سمعک های پشت گوشی استفاده می کند. ممکن است وقتی او را نزدیک خود نگه داشته اید بازتابی از صدای شما ایجاد شود برای مثال، وقتی به او غذا می دهید. شما باید کودک را در موقعیت دیگری قرار دهید یا دکمه ي صدای سمعک را موقتاً پایین آورید.

 

 

1- air puffer

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ده + یک =