دانش آموز کم شنوا در مدرسه

دانش آموز کم شنوا در مدرسه :برای مدیران و معاونین

دکترگیتا موللی

aaa

 

لازم است همه مدارس سیاست های خاصی را در مورد تلفیق به روشنی برای خود تعریف کنند و این سیاستها بخشی از سیاستهای آموزشی مدرسه باشد

کل مدرسه باید این سیاستها را به کار برند تا نگرش مثبتی نسبت به کم شنوایی و افراد کم شنوا در مدرسه بوجود آید. در این صورت کودکان کم شنوا احساس می کنند افراد ارزشمندی در جامعه خود هستند. در تصمیم گیریها برای اختصاص بودجه ها، استخدام کارکنان، آموزش کارکنان و دیگر سیاستهای مدرسه باید دائماً این سیاستها را در نظر داشته باشید.

نخستین بار که یک کودک کم شنوا به یک مدرسه تلفیقی (فراگیر) می آید. ضروری است برای همه دیگر کودکان و کارکنان مدرسه آموزشهایی جهت آشنایی با کم شنوایی گذاشته شود. تا پیش از ورود کودک کم شنوا به مدرسه همه معلمین برای پذیرش او آماده باشند. آموزشهای رسمی و غیر رسمی باید برای همه کارکنان مدرسه نه تنها افرادی که مستقیم با کودک کم شنوا سر و کار دارند ارائه شود.لازم است زمان کافی به همه کارکنانی که کار حمایت از کودک کم شنوا را بر عهده دارند داده شود تا در این زمان اضافه یکدیگر را ملاقات و برای حمایت موثر از کودک کم شنوا تصمیم گیری کنند.

لازم است توجه شود همه سیاست های حمایتی و فعالیتهای لازم برای کودکان کم شنوا صورت بگیرد.

به عنوان مثال سیاستهایی چون ایجاد فرصتهای برابر برای همه کودکان، سیاست های ضد خشونت و سیاست هایی برای جلوگیری از زورگویی و آزار کودک کم شنوا توسط دیگر کودکان، برای اجرای این سیاست ها باید همکاری والدین و دیگر کودکان و کارکنان مدرسه جلب شود. همه باید در این زمینه بکوشند تا فعالیتهای مثبتی  صورت گیرد و از تبعیض کودک کم شنوا در زمینه های آموزشی و اجتماعی پیشگیری شود. این توجه برای همه دیگر سیاستهای موجود در مدرسه نیز لازم است اعمال شود (به عنوان مثال سیاستهای حمایت از کودکان و غیره).

هنگامی که برای بودجه مدرسه برنامه ریزی می شود، بسیار مهم است هزینه هایی اضافی برای تجهیزاتی کنار گذاشته شود که بعدها مورد نیاز خواهد بود. ممکن است لازم باشد تلویزیونهای مدرسه عوض شود تا بتوان برای همه فیلمها زیر نویس گذاشت. به این ترتیب کودک کم شنوا دسترسی به برنامه های بیشتری خواهد داشت. نصب تلفن های نوشتاری[1] در مدرسه امکان دسترسی برابری را برای والدین کم شنوا فراهم می سازد.

همچنین کودکان کم شنوا در صورت ضرورت می توانند از تلفن استفاده کنند. زمانی که به تغییرات محیطی و ساختاری مدرسه می اندیشید، به شرایط صوتی محیط گوش دادن کودک هم توجه داشته باشید و محیط مدرسه را طوری تغییر دهید که کودک در معرض سر و صدای زیاد نباشد و محیط اطرافش انعکاس صدای کمی داشته باشد.

در صورتی که کودکان کم شنوا با آژانس یا سرویس یا دیگر وسایل به مدرسه می آیند، به فکر سرویس هایی اضافی برای کلاسهای فوق العاده یا دیگر فعالیتهای اجتماعی و غیر درسی آنها بعد از پایان مدرسه نیز باشید. برای بسیار ی از کودکان کم شنوا امکان دسترسی به این کلاسها فراهم نیست و از تلفیق اجتماعی که باید بخش بسیار ضروری از زندگی آنها باشد، دور می افتند. می توان زمان برگشت سرویس ها را طوری برنامه ریزی کرد که این مشکل بر طرف شود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × 5 =