مراقبت از سمعك

 

مراقبت از سمعك :

دکتر موللی

با بزرگتر شدن ، لازم است كودك بياموزد چگونه از سمعكش مراقبت كند. اما تا آن زمان شما هر روز بايد بررسي كنيد سمعكها و باتري ها درست كار مي كنند يا خير . براي اين كار بايد حتماً دفترچه راهنماي همراه با سمعك را دقيق مطالعه كنيد و از وسايل همراه سمعك در اين موارد كمك بگيريد.

  • استتوكليپ[1] به اين منظور به كار مي رود كه بررسي كنيد سمعك كار مي كند يا خير . شنوايي شناس مي تواند شما را براي بررسي شنوايي سريع و ساده راهنمايي كند.

 

اگر به نظر مي رسد سمعك كار نمي كند يا پس از تعويض باتري ها صداهاي عجيب مي دهد آنرا براي بررسي نزد شنوايي شناس ببريد.

  • اگر زماني كه سمعكها روي گوش هستند صداي سوت مي دهند (بازخورد صوتي ) سعي كنيد علت را پيدا كنيد . در مورد سمعكهاي پشت گوشي شايد نياز به تميز كردن قالب ها باشد (مي توانيد روش تميز كردن را از راهنماي سمعك مطالعه كنيد ). همچنين شايد نياز به عوض كردن لوله ها و يا قالب گوش باشد. شايع ترين علت بازخورد صوتي در كودكان خردسال این است كه قالبها در جاي خود قرار نمي گيرند. در مورد سمعكهاي داخل گوشي بايد بررسي كنيد مجراي گوش جرم نداشته باشد . ممكن است به دليل رشد گوشهاي كودك، سمعك داخل گوشي شل شده باشد و نياز باشد آنرا دوباره بسازند.

  • روش پاك كردن سمعكو قالبهاي گوش را بياموزيد. همچنين بياموزيد چه زماني لازم است لوله ي پلاستيكي بين قالب و سمعك را عوض كنيد.

  • ممكن است سمعك هنگامي كه روي گوش كودك قرار دارد به دليل عرق كردن ، رطوبت هوا يا خيس شدن خود كودك خيس شودبنابراين، بهتر است شبها سمعك را در جعبه آن قرار داد.

براي كسب اطلاعات بيشتر به راهنماي سمعك مراجعه یا از شنوایی شناس  سوال بفرمائيد.


414

استفاده ي همزمان از عينك وسمعك :

معمولاً پشت گوش هم جاي لازم براي استفاده از سمعك و هم استفاده از
دسته ي عينك وجود دارد . کارشناس ( اپتومتریست )می تواند بينايي سنج
دسته هاي عينك را طوري طراحي كند كه جاي لازم براي سمعك هم در نظر گرفته شود. گاه ممكن است از انواع ديگري از سمعك استفاده شود. کارشناس بينايي سنج در اين موارد به شما كمك مي كند.

زماني كه كودك براي نخستين بار از سمعك استفاده مي كند لازم است آنرا دائم به گوش داشته باشد . اين امر سبب مي شود به آن عادت كند و اثرات مفيد آن هم براي شما و هم براي شنوایی شناس آشكار مي شود . ا بتدا بايد كودك را تشويق كنيم تا به سمعك اش علاقمند شود . چگونگي نگرش خود شما به سمعك مهم است . اگر خودتان سمعك را بپذيريد ، فرزندتان هم ديد مثبتي براي استفاده از آن خواهد داشت و به راحتي آن را مي پذيرد.

به خاطر داشته باشيد چيزي را مي خواهيد در گوش كودك قرار دهيد كه پيش از اين نبوده است. اگر سمعك را براي نوزاد مي خواهيد تجويز كنيد ، تا زماني كه خودتان احساس ناراحتي نكنيد و دلواپس و عصبي نباشيد او نيز از آن آزرده نخواهد شد . در حقیقت واکنش های فرزندتان به سمعک تابع واکنش های شماست اگر شما سمعک را بپذیرید او نیز مشکل نخواهد داشت ( مارشاک، 2007 ).

 

 

1- Stetoclip

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک + نوزده =